2 SDN
2 SDN
Obr. 1 znázorňuje architektúru tradičnej paketovej siete, v ktorej každý sieťový prvok obsahuje dátovú a riadiacu rovinu. Uvedený model architektúry sieťových prvkov obmedzuje zavádzanie nových funkcií a protokolov a prináša komplexnosť riadiacich mechanizmov a obmedzuje inovácie v IP sieťach.
V moderných sieťových zariadeniach rovina riadenia zbiera informácie o stave susedných prepojení a siete ako celku a poskytuje ich smerovacím algoritmom. Smerovanie sieťovej prevádzky zabezpečujú distribuované smerovacie algoritmy, ale ich nedostatkom je možný problém s konvergenciou. Keďže každé zariadenie zbiera informácie o sieti a rozhoduje o smerovaní samostatne, oneskorenie prenosu informácií o zmenách v sieti môže spôsobiť problémy pri prevádzke siete. Extrémny nárast počtu prepojených zariadení môže tiež limitovať budúci adresný priestor a použiteľnosť, resp. škálovateľnosť súčasných smerovacích protokolov pre veľké, komplexné siete, ako aj ďalšie inovácie, pretože nové funkcie musia byť distribuované do všetkých sieťových uzlov. Uvedené nedostatky rieši SDN.
Softvérovo definovaná sieť (SDN - Software Defined Networking) je nový prístup k
architektúre ICT siete so zameraním na programové riadenie celej siete. SDN
umožňuje správcom siete automatizovane a dynamicky manažovať a riadiť veľký
počet sieťových zariadení, služby, topológiu, dátové cesty a politiky pre
spracovanie paketov (QoS) prostredníctvom jazykov vyššej úrovne a API (Application
Programming Interface) rozhraní.
Obr. 2 Architektúra SDN siete
Základným princípom SDN je oddelenie roviny riadenia od roviny preposielania dát v sieti, ako je znázornené na obr. 2. Odstránenie roviny riadenia z každého uzla siete a použitie centralizovanej roviny riadenia umožní nielen kompletný pohľad na sieť bez problémov s konvergenciou, ktoré sú pre distribuované algoritmy prirodzené ale umožní tiež znížiť náklady. Navyše, bez potreby distribuovať funkcie smerovania do jednotlivých sieťových uzlov je možné oveľa ľahšie zavádzať nové alebo modifikovať a vylepšovať existujúce algoritmy. Okrem toho konfigurovanie centrálnej roviny riadenia robí riadenie siete jednoduchším, znižuje možnosť nesprávnej konfigurácie a urýchľuje hľadanie problémov. Prídavnou výhodou implementovania softvéru v centralizovanej rovine riadenia je ľahká modifikácia a vývoj nových vlastností.
SDN prináša nasledovné výhody:
- jednoduchšia architektúra – oddelenie roviny riadenia od roviny preposielania dát, možnosť integrovať roviny riadenia pre IP a transportné siete,
- vyššia odolnosť a automatizácia - mechanizmy zotavenia sa z výpadku, škálovateľnosť a vyššia úroveň automatizácie,
- skrátenie doby uvedenia na trh - rýchlejšie zavádzanie nových služieb, možné hosťovanie sieťových služieb v infraštruktúrnom cloude.