CE OAM

OAM je súbor funkcií vytvorených na monitorovanie, detekciu porúch v sieti a meranie vyťaženosti a výkonnosti siete. Umožňuje poskytovateľom služby sledovať parametre kvality služby ako napríklad dostupnosť, odozvy, kolísanie odoziev a stratovosť. Takéto merania pomôžu identifikovať a predísť problémom, ktoré by mohli ovplyvniť funkčnosť siete a tiež umožňujú operátorom garantovať SLA na služby. Inštitúcie IEEE, ITU a MEF z tohto dôvodu vyvíjajú súbor štandardov aplikovateľných na ethernetové linky a služby (viď Obr. 12).           

OAM pre Ethernet

Obr. 12 OAM pre Ethernet

OAM Ethernet linky

Pre poslednú mílu operátorských sietí bol špecifikovaný štandard 802.1ah [2], ktorý sa vzťahuje na samostatnú Ethernet linku v rámci siete realizovanú cez rôzne typy prenosových médií napr. TP kábel, optické vlákno alebo EPON. Zahŕňa monitorovacie procedúry ako vzdialená detekcia porúch a chybovosti linky, vzdialené  testovanie a meranie, monitorovanie výkonnosti a vyťaženosti a ďalšie.

OAM Ethernet služby

Manažmentom chybovosti pripojenia (Connectivity Fault Management) sa zaoberajú:

  • IEEE 802.1ag [3], ktorý zastrešuje skupinu ethernetových služieb pre akékoľvek trasy v zmysle monitoringu služby bez ohľadu na vrstvy RM OSI zabezpečujúce funkcionalitu služby, sieťovej cesty a operátora, prostredníctvom ktorého je prenos uskutočňovaný. Zahŕňa procedúry monitoringu ako kontrolu pripojenia, testovanie, meranie a sledovanie linky.
  • Odporúčanie ITU-T Y.1731 [4], ktoré definuje nasledovné OAM súčasti:
    • manažment chybovosti – patrí sem signalizácia alarmov (ETH-AIS), vzdialená detekcia porúch (ETH-RDI), signalizácia prebiehajúcej administrácie, merania (ETH-LCK),
    • diagnostika – ako Ethernet Test Signal (ETH-Test), kontrola chybovosti, vyťaženia a ďalšie,
    • manažment parametrov siete – zahŕňa meranie stratovosti rámcov (ETH-LM), meranie odoziev (ETH-DM), meranie kolísania odoziev.
  • MEF sa venuje OAM v technickej špecifikácii MEF17 [5]. Jej súčasťou je manažment chybovosti (detekcia, overenie, lokalizácia a notifikácia porúch) , monitorovanie prevádzky (meranie parametrov siete), sledovanie sieťového prostredia poskytovateľa konektivity atd.