Carrier Ethernet

Carrier Ethernet je štandardizovaná, carrier-class služba a sieť definovaná piatimi atribútmi, ktoré ho odlišujú od LAN Ethernetu. Sú to:

  • štandardizované služby,
  • škálovateľnosť,
  • spoľahlivosť,
  • kvalita služby,
  • manažment služby.

Na Obr. 1 je uvedený vrstvový model CE. Okrem vrstiev, obsahuje aj nasledovné tri roviny:

  • Dátová rovina - zabezpečuje prvky siete, ktoré smerujú ethernetové toky a podporuje prenos zákazníckych datagramov sieťou.
  • Riadiaca rovina - ovláda funkčné prvky, ktoré riadia distribuované ethernetové toky v sieťových prvkoch dátovej roviny. Zabezpečuje signalizáciu potrebnú pre zostavenie, udržanie a ukončenie spojenia ako aj  ďalšie riadiace funkcie.
  • Manažmentová rovina -  zabezpečuje funkcie FCAPS  a OAM.

 

Vrstvový model CE

Obr. 1 Vrstvový model CE

Na Obr. 2 je zobrazená architektúra CE [1]. Obrázok znázorňuje referenčnú situáciu, keď sa na poskytovaní CE služby podieľajú dvaja poskytovatelia CE služieb. Ich siete sú prepojené externe prostredníctvom ENNI (External Network to Network Interface). Externé rozhrania sú prepojené interne prostredníctvom I-NNI (Internal NNI). Zákaznícke siete sú pripojené prostredníctvom rozhrania UNI (User Network Interface), pričom na zákazníckej strane sa nachádza ethernetové rozhranie UNI-C (UNI-customer side) a na strane poskytovateľa UNI-N (UNI-network side).

Architektúra CE

Obr. 2 Architektúra CE

Obr. 3 znázorňuje referenčný model CE siete [1]. Dôležitou časťou modelu je EVC (Ethernet Virtual Connection). Je to koncept, ktorý reprezentuje komunikačný vzťah medzi dvomi alebo viacerými UNI rozhraniami vytvorený za účelom prenosu ethernetových tokov po metropolitnej sieti operátora. Do jedného EVC môže byť mapovaný väčší počet ethernetových tokov.

Referenčný model CE siete

Obr. 3 Referenčný model CE siete

MEF definovalo 2 typy EVC (Obr. 4) a viacero typov služieb.

Typy EVC

a)    Bod - Bod                                            b) Multibod - Multibod

 

Obr. 4 Typy EVC