MPLS Traffic Engineering
MPLS Traffic Engineering
Výrazom Traffic Engineering (TE) sa označujú metódy riadenia prechodu dátovej prevádzky sieťou s cieľom efektívne využiť sieťové zdroje.
TE umožňuje poskytovať:
- SLA (Service Level Agreement),
- služby náročné na QoS prostredníctvom IP sietí.
Na Obr. 10 je zobrazený príklad LSP (ER-LSP, Explicitly Routed LSP), ktorá nie je vytvorená trasou, ktorú určil smerovací protokol OSPF, ale cez explicitne určené LSR.
Obr. 10 Smerovanie po ER-LSP
ER-LSP môžu byť vytvárané:
- manuálne,
- pomocou signalizačných protokolov s podporou TE.
Signalizačné protokoly s podporou TE určené pre MPLS sú:
- CR–LDP (Constraint-based Label Distribution Protocol),
- RSVP-TE (RSVP–Traffic Engineering).
CR-LDP je vylepšená verzia protokolu LDP. Preferovaným protokolom je signalizačný protokol RSVP-TE, čo je vylepšená verzia protokolu RSVP pôvodne navrhnutého pre IntServ (Integrated Services).
MPLS-TE
MPLS-TE využíva kombináciu MPLS plánovania prevádzky a metódy DiffServ (Differentiated services) [6] pre zabezpečenie QoS (Quality of Service). MPLS DiffServ (nazývaný tiež DiffServ-TE) definuje triedy riadenia prevádzky (TE Classes), pričom trieda TE (TE- class) je kombináciou CT a Priority:
- Class-Type (CT) – zoskupenie viacerých prevádzkových tokov, ktoré podliehajú špecifickým obmedzeniam na prenosové pásmo,
- Preemption – priorita spracovania toku, resp. vytvorenia LSP prenášajúcej tok patriaceho do jedného z CT.
MPLS-TE, podobne ako DiffServ:
- využíva zlučovanie (agregáciu) dátových tokov do tried,
- definuje PHB (Per-Hop-Behavior) – chovanie uzla podľa vopred definovaných kritérií sieťovej politiky
Na rozdiel od protokolu DiffServ, ktorý rozlišuje viacero tried PHB (Expedited Forwarding (EF), Assured Forwarding (AF), Class-Selector PHB a Default PHB) používa MPLS štandardne len 8 tried a to z dôvodu, že na označenie triedy sa používa trojbitové pole TC v hlavičke MPLS.
Zadeľovanie a označovanie paketov do jednotlivých tried majú na starosti okrajové smerovače (LER). Vnútorné smerovače (LSR) spracovávajú pakety podľa označenia ich príslušnosti k triedam a podľa pravidiel (PHB) definovaných pre tú ktorú triedu, čo sa zabezpečuje rôznymi technikami radenia paketov na výstupe smerovača. Na Obr. 11 je znázornená bloková schéma radenia LLQ (Low-Latency Queueing) [7], ktoré sa používa s smerovačoch Cisco. LLC využíva radenie CDWFQ (Class-Based Weighted Fair Queuing) , doplnené o špeciálny LLQ rad pre dátové toky vyžadujúce malé oneskorenie.
Obr. 11 Algoritmus LLC