MPLS multicast

Multicast je spôsob skupinovej komunikácie, pri ktorom je prenášaný obsah adresovaný súčasne skupine cieľových uzlov. Dáta prenášané multicastom majú väčšinou multimediálny charakter. Hlavnou výhodou multicastu je zníženie prevádzkového zaťaženia siete vytvorením jedného informačného toku dát zo zdroja, ktorý môže prijať viacero príjemcov.

Používajú sa typy multicastu:

  • one-to-many,     
  • many-to-many.

Multicast vo WAN sieťach môže byť realizovaný ako:

  • L2 multicast,
  • IP multicast,
  • MPLS multicast.

Multicastové vysielanie je v MPLS sieťach realizované prostredníctvom LSP. Sú definované nové typy LSP:

  • Point to Multipoint                (P2MP),
  • Point-Point to Multipoint,
  • Multipoint to Multipoint       (MP2MP).

V každej Multipoint LSP sa využívajú smerovacie protokoly mLDP (Multipoint LDP) alebo RSVP-TE (Resource Reservation Protocol-Traffic Engineering).

Point to Multipoint LSP

P2MP LSP sa skladá z jedného koreňového uzla (root), žiadneho alebo niekoľkých tranzitných uzlov a jedného a viac koncových uzlov (leaf) – viď Obr. 1. Vytvorenie P2MP LSP iniciuje a ruší koncový uzol

Point to Multipoint LSP

Obr. 1 Point to Multipoint LSP

 

Point-Point to Multipoint LSP

Point-Point to Multipoint LSP využíva P2MP LSP aj P2P LSP, pričom v smere od koreňového uzla ku koncovému uzlu sa používa P2MP LSP a v smere od koncového uzla smerom ku koreňovému uzlu sa používa P2P LSP (viď Obr. 2).

Point-Point to Multipoint LSP

Obr. 2 Point-Point to Multipoint LSP

Multipoint  to Multipoint LSP

Multipoint  to Multipoint LSP má jeden koreňový uzol. V smere od koreňového uzla ku koncovým uzlom ako aj od koncových uzlov ku koreňovému a zvyšným koncovým uzlom sa používajú P2MP LSP (viď Obr. 3).

Obr. 3 Multipoint  to Multipoint LSP

Obr. 3 Multipoint  to Multipoint LSP

 

mLDP

Multipoint LDP (mLDP)   [1] je rozšírenou verziou signalizačného protokolu LDP o podporu P2MP a MP2MP LSP. V sieťach s podporou mLDP oznamuje uzol schopnosť podpory P2MP LSP zaradením parametra „P2MP Capability“ medzi Capability Parameters TLV vo svojich inicializačných správach (viď Obr. 4).

Obr. 5 zobrazuje postup vytvorenia P2MP spojenia. Hodnota Opaque (viď Obr. 4) je „transparentná“ pre tranzitné uzly, ale má význam pre koreňový uzol a koncové uzly.

Hlavička mLDP

Obr. 4 Hlavička mLDP

Pri zhodnej hodnote Opaque Value LSR uzol spojí LSP smerované na rovnaký root (viď Obr. 5)

Postup vytvorenia MP2MP LSP pomocou mLDP

Obr. 5 Postup vytvorenia MP2MP LSP pomocou mLDP