Aktívny systém 3D so zatváracími sklami rýchlo strieda zobrazovanie obrazov pre ľavé a pravé oko, aby vytvoril stereoskopickú 3D vizuálnu percepciu. V tomto spôsobe sa používajú sklenené sklenené okuliare s tekutým kryštálom, často nazývané ako striedavé rámcové sekvencovanie, aby poskytli požadovaný efekt. S aplikáciou napätia sa tekutá kryštálová vrstva týchto okuliarov zatemní, zakrývajúc pohľad jedného oka a umožňujúc druhému vidieť ekvivalentný obraz. Okuliare plynule prechádzajú medzi očami v synchronizácii s obnovovacou frekvenciou obrazovky. Príkladmi bezdrôtových signálov, ktoré sú často používané modernými systémami pre synchronizáciu, sú infrčervené alebo rádiové vysielače. V kinách sa aktívne systémy 3D so zatváracími sklami používajú pri 3D filmoch a môžu byť použité s rôznymi technológiami zobrazovania, ako sú projektory, plazmové, LCD a CRT obrazovky.

Hoci metóda anaglyfu ColorCode sa veľmi približuje k plnému rozlíšeniu farieb, okuliare so zatváracím kryštálom sú farebne neutrálne a umožňujú 3D sledovanie v kompletnom farebnom spektre, na rozdiel od okuliarov so zeleno/červeným farebným filtrom (anaglyf). Celkové rozlíšenie (1080p) pre obidva obrázky ľavého a pravého oka môže byť udržané pomocou aktívneho systému so zatváracími sklami, na rozdiel od polarizačného 3D systému, kde je horizontálne priestorové rozlíšenie obvykle polovičné.

Výrobcovia televízorov majú možnosť, podobne ako pri akomkoľvek inom systéme, použiť polovicu vertikálneho rozlíšenia (540p) namiesto plného rozlíšenia pre 3D prehrávanie.

Nevýhody:

Okuliare so zatváracím kryštálom môžu spôsobovať blikanie, s výnimkou veľmi vysokých obnovovacích frekvencií, pretože každé oko dostáva len polovicu skutočnej obnovovacej frekvencie monitora. Moderné okuliare so zatváracím kryštálom však väčšinou pracujú pri rýchlejších obnovovacích frekvenciách, čo rieši tento problém pre väčšinu používateľov. Pôvodne bola táto technika obmedzená na monitory CRT. Medzi rokmi 2010 a 2013 sa 3D televízory a ploché počítačové obrazovky stali všeobecne dostupnými. V dôsledku toho bolo možné používať ploché monitory s rýchlymi obnovovacími frekvenciami s niektorými systémami so zatváracím kryštálom. Veľa projektorov, najmä tie na báze DLP, má zabudovanú 3D funkčnosť. Pretože sú polarizované, okuliare so zatváracím kryštálom blokujú svetlo 50 % času a zostávajú pomerne tmavé aj pri vstupe svetla. To vytvára efekt podobný noseniu slnečných okuliarov pri sledovaní televízie, čo robí obraz tmavším pre pozorovateľa. Ale keď sa kombinuje s LCD, tento efekt môže viesť k vyššiemu vnímanému kontrastu displeja v dôsledku zníženého prenikania podsvietenia. Použitie svetlejšieho obrazu zlepšuje kontrast, pretože okuliare tiež zatmenia pozadie.

Extrémne lokálne rozdiely medzi obrazom, ktorý sa má zobraziť v jednom oku a druhým, keď sa používa s LCD, najmä tými staršími, môžu spôsobiť prekrytie obrazu, pretože pixely na LCD paneloch nie sú vždy schopné úplne prepnúť, napríklad z čiernej na bielu, v čase, ktorý delí obraz v ľavom oku od pravého.

Stereoskopické zob razovanie