Metaverse
V januári 2020 autor a investor Matthew Ball zverejnil najčastejšie uvádzaný popis metaverza: „rozsiahlu sieť pretrvávajúcich 3D svetov a simulácií vykreslených v reálnom čase, ktoré […] môže synchrónne zažiť skutočne neobmedzený počet používateľov, každý s individuálnym pocitom prítomnosti.“
Podľa definície je metaverse (metaverzum) produkt alebo služba so siedmimi základnými atribútmi vrátane stálosti (perzistencie), zhodnosti (synchronicity) a súčinnosti (interoperability). Technologický stratég Ben Thompson však tvrdil, že tento popis v skutočnosti nie je ďaleko od toho, čím Internet už je a robí len „s 3D vrstvou navrchu“.
Metaverse ako miesto
Metaverse bol tiež opísaný ako miesto, kde sa používatelia môžu pripojiť, interagovať a prenášať seba a svoje veci na viacerých digitálnych miestach. Medzi príklady môžeme zahrnúť herné a tvorivé platformy ako Roblox, Fortnite od Epic Games alebo Core od Manticore Games. V nich môžu hráči a ich avatary plynulo prechádzať z jedného virtuálneho sveta do druhého.
Metaverse ako okamih
Nedávno prišiel začínajúci podnikateľ Shaan Puri s inou definíciou, ktorá metaverzum opisuje ako časový bod. Konkrétne metaverzum je moment, v ktorom sa naše digitálne životy – naše online identity, skúsenosti, vzťahy a aktíva – stávajú pre nás zmysluplnejšími ako naše fyzické životy. Táto perspektíva kladie dôraz na ľudskú skúsenosť, čím sa prechod k metaverzu stáva sociologickým posunom namiesto technologického.
Metaverse v praxi
Tretia definícia je presvedčivá čiastočne, pretože sa zameriava na tých, ktorí metaverzum skutočne budujú a používajú: ľudí. Odpovedanie na otázky o tom ako môže metaverzum vyzerať a byť vnímané – namiesto uvažovania o jeho vlastnostiach – by sa mohlo ukázať ako užitočný pohľad na predpovedanie vlny sociálno-ekonomických zmien, o ktorých sa predpokladá, že ich metaverzum spôsobí. Veď budúcnosť budujú bezohľadní pragmatici, nie teoretici, ktorí „blúdia lesom vlastných slov“.
A ak majú technológovia pravdu v tom, že rok 2022 oddelí mysliteľov od budovateľov, potom technický pokrok predošlých rokov prinesie v tomto roku prvé kroky smerujúce k naozajstnému uskutočneniu metaverza.
Za pokrok budú zodpovedné zväčša stále sa zlepšujúce grafické výpočtové jednotky (GPU), fotorealistické 3D enginy, rýchlejšie generovanie obsahu pomocou priestorového videa a umelej inteligencie, nárast využívania cloudových výpočtov ako aj rozmach sietí 5. generácie (5G) a sofistikovanejšie a lepšie pochopené využívanie blockchain infraštruktúry.
Napriek tomu z pohľadu ľudského zážitku sa bude najviac prejavovať jeden aspekt: technológie vylepšenej reality (XR). Tie zahŕňajú virtuálnu realitu (VR), rozšírenú realitu (AR) a rozhranie mozog-stroj (BCI), ktoré sa spoločne budujú ako doplnkové ale samostatné výpočtové platformy.