Zobrazovacie zariadenia
Okuliare s rozšírenou realitou (AR) môžu analyzovať a pochopiť svoje okolie vďaka senzorom ako je lidar a kamery. Prostredníctvom špecializovaného softvéru tieto okuliare využívajú umelej inteligencie a strojového učenia na vytvorenie virtuálnej mapy okolitého priestoru pomocou informácií získaných senzormi. Prostredníctvom virtuálnej mapy AR okuliare sledujú polohu nositeľa a umožňujú umiestňovanie digitálnych objektov do reálneho sveta. Táto technológia vytvára dojem, že digitálne objekty sú objektmi skutočného sveta vďaka použitiu okuliarov.
Displej
V okuliaroch s rozšírenou realitou kombinuje komín digitálne LED alebo OLED obrazovky pre počítačom generované obrazy s sklenými šošovkami pre prirodzený vstup svetla. To umožňuje používateľom pozerať sa na obrazy z digitálne vytvorených objektov a súčasne aj na skutočný svet.
Kamera
Keďže aplikácia rozšírenej reality nemôže vidieť okolie majiteľa očami, AR okuliare majú zabudovanú kameru na fotografovanie skutočného sveta. Pri použití v spojení s AR okuliarmi je kamera buď integrovaná do okuliarov alebo aktivovaná na smartfóne.
Registrácia
Aby bolo možné umiestňovať objekty rozšírenej reality (AR) do skutočného sveta, výpočtová časť zariadenia musí sledovať neviditeľné ikony alebo značky. Tieto značky, ktoré sa často nachádzajú v softvéri rozšírenej reality, využívajú skutočné orientačné body ako rohy, okenné línie alebo tvary objektov na uľahčenie umiestňovania objektov, ako je to v prípade aplikácií na dekoráciu domu.
Počítačové vnímanie
Kombinácia obrazov vytvorených registračnými značkami a tými pochádzajúcimi z kamery vytvára magiu. Tieto dva druhy obrazov sú kombinované softvérom alebo aplikáciou. Uhol pohľadu: Pri výbere AR okuliarov je veľmi dôležitý uhol pohľadu. Keďže ľudský uhol pohľadu je približne 210 stupňov horizontálne a 150 stupňov vertikálne v priemere, AR okuliare sú obmedzené veľkosťou svojich šošoviek a ich výpočtovou kapacitou. Pre okuliare s rozšírenou realitou sa aktuálne považuje za veľký uhol pohľadu 50 stupňov, čo ovplyvňuje, ako sú ľudia ponorení do zážitku.
Microsoft HoloLens 2 – Okuliare pre AR
Microsoft HoloLens 2 je druhou verziou revolučného zariadenia pre zmiešanú realitu. Je to zariadenie so štítom na očiach, ktoré si používateľ nasadí na hlavu. Umožňuje úplne nový spôsob interakcie s informáciami. Je to samostatné zariadenie s vlastným počítačom a vstavaným Wi-Fi modulom, ktoré funguje ako klient pre dáta na samostatnom zariadení na cloude Azure alebo na webe všeobecne.
HoloLens 2 beží na operačnom systéme Windows Holographic OS, ktorý sa veľmi podobá na Windows 10 a poskytuje používateľom, správcom a vývojárom robustnú, výkonnú a bezpečnú platformu. V porovnaní s predchodcom ide o takmer úplne nový produkt s väčším výpočtovým výkonom, lepšími senzormi, dlhšou výdržou batérie a niekoľkými extra vlastnosťami, ktoré by bolo dobré spomenúť. Má väčšie FOV – zobrazovacie pole, ktoré umožňuje používateľovi vidieť viac informácii a robí zariadenie zaujímavejším na použitie s aplikáciami, ktoré poskytujú veľké množstvo informácií.
K dispozícii sú úplne nové, intuitívnejšie gestá rúk, ktoré umožňujú jednoduchšiu manipuláciu s obsahom. Akýkoľvek príkaz môže byť vykonaný kombináciou pohybu ruky používateľa s hlasovým ovládaním. Najviditeľnejším zlepšením v porovnaní so starým modelom je, že zariadenie je menšie a ľahšie. Vďaka tomu je oveľa pohodlnejšie na nosenie a prácu s ním.
{mlang other}Microsoft HoloLens 2 – Glasses for AR
HoloLens 2 obsahuje viacero senzorov a to konkrétne – 4 kamery (viditeľného svetla) pre tracking hlavy, 2 infračervené kamery pre sledovanie očí, 1-megapixelovú hĺbkovú kameru, akcelerometer, gyroskop, magnetometer a jednu 8-megapixelovú kameru s HD rozlíšením.
Microsoft HoloLens 2 (zdroj: microsoft.com)
Medzi základné funkcie tohto zariadenia patria nasledovné :
- Orientácia v priestore – HoloLens 2 rozumie pracovnému priestoru, takže digitálny obsah a hologramy zostanú ukotvené na mieste, kde boli vytvorené
- Sledovanie rúk – umožňuje dotýkať sa, uchopovať a posúvať hologramy prirodzeným spôsobom
- Sledovanie očí – zariadenie sníma, kam sa používateľ pozerá, takže dokáže pochopiť zámer a prispôsobiť hologramy jeho očiam v reálnom čase
- Hlasové rozpoznávanie – vstavené hlasové príkazy umožňujú rýchlo sa pohybovať a ovládať zariadenie, pokiaľ sú ruky zamestnané nejakou úlohou
- Streamovanie pomocou Azure – umožňuje streamovať 3D obsah pomocou cloudovej platformy Microsoft Azure
- Zachytávanie zmiešanej reality– umožňuje dokumentovať všetky zážitky či už ako fotografiu alebo ako video, ktoré je možné zdieľať s ostatnými
- Ergonómia – zariadenie je ľahké (3,28 kg) a umožňuje voľný pohyb bez káblov alebo externých obalov
Microsoft ponúka viacero prístupov k vývoju obsahu pre zariadenia HoloLens. Poskytuje napríklad cloudové služby na platforme Microsoft Azure, ktorých používanie nie je zložité a môžu slúžiť ako začiatočný bod vývoja aplikácií. Pre vývojárov, ktorí v určitom bode nemajú prístup k fyzickej reprezentácií týchto okuliarov je dostupný softvérový emulátor, na ktorom sú schopní vyvíjať a testovať svoje aplikácie. Vývoj aplikácií pre zariadenia HoloLens je potrebné pre správne fungovanie cieliť na platformu Universal Windows Platform. (alternatíva pri vývoji aplikácií pre zariadenia HoloLens sa bude zameriavať na cieľovú platformu Universal Windows Platform).
Iné podobné zariadenia pre rozšírenú realitu sú napríklad: Google Glass, Vuzix Blade AR, Raptor AR a mnoho ďalších.