Videohry, simulátory a školiace aplikácie často využívajú headsety virtuálnej reality, ktoré sú náhlavné zariadenia poskytujúce zážitky virtuálnej reality. Akcelerometre, gyroskopy, stereoskopické displeje, stereo zvuk a senzory na sledovanie polohy hlavy užívateľa a zarovnávanie virtuálnej kamery s ich skutočnými pozíciami očí sú bežnými vlastnosťami týchto headsetov. Určité modely sú vybavené dodatočnými funkciami, ako sú herné ovládače a senzory sledovania pohybu očí. Pohlcujúci zážitok poskytuje technológia, ktorá využíva sledovanie pohybu hlavy na prispôsobenie zorného poľa, keď užívateľ otočí hlavu. Ak sú však pohyby hlavy príliš rýchle, môže vzniknúť určité oneskorenie.


Headsety virtuálnej reality musia spĺňať prísne požiadavky na oneskorenie a musia rýchlo reagovať, aby zabránili užívateľom vzniku nevoľnosti z virtuálnej reality. Inžinier spoločnosti Valve tvrdí, že optimálne oneskorenie je 7–15 milisekúnd. Pretože konzoly ako Xbox One a PlayStation 4 majú obmedzený výkon spracovania, spoločnosti ako Oculus smerujú na herný trh PC. Okrem toho musí grafická jednotka (GPU) byť dostatočne výkonná na vykreslenie potrebných snímok. Využívaním zníženej citlivosti periférneho videnia v porovnaní s foveou pomáha technika známa ako foveated rendering - využívajúca hardware sledovania očí - znižovať pracovnú zaťaženosť úpravou rozlíšenia v reakcii na pohľad užívateľa.

Šošovky sú nevyhnutné na poskytnutie pohodlného bodu vzdialeného zaostrenia a prekladu blízkej obrazovky na veľké zorné pole vo virtuálnych headsetoch. Udržiavanie konzistentného zaostrenia môže byť vzhľadom na voľný pohyb očí vo vnútri headsetu náročné na oči. Fresnelove šošovky sú často používané kvôli svojmu ľahkému a kompaktnému dizajnu; avšak, ak nie je headset správne zarovnaný, môžu zobrazovať hrebčiaky. Tieto šošovky spôsobujú chromatickú aberáciu a skreslenie, ktoré sú obvykle odstránené softvérom. Navyše šošovky majú schopnosť dynamicky sa prispôsobiť dioptriám užívateľa, čím odstraňujú potrebu dioptrických okuliarov pri nosení headsetu. 

Meta Quest 2 – Okuliare pre VR

Meta Quest 2 je headset pre virtuálnu realitu (VR) vyvinutý spoločnosťou Facebook Reality Labs. Rovnako ako jeho predchodca, aj Quest 2 môže sa používať ako samostatná náhlavná súprava s interným operačným systémom Android a so softvérom VR kompatibilným s Oculus, ktorý je nainštalovaný na stolnom počítači pri pripojení cez USB alebo Wi-Fi. 

Quest 2 využíva Qualcomm Snapdragon XR2 SoC, ktorý je súčasťou produktovej rady Snapdragon určenej predovšetkým pre VR a zariadenia s rozšírenou realitou so 6 GB RAM. Jeho displej je rýchlospínateľný LCD panel s rozlíšením 1832 × 1920 na oko s obnovovacou frekvenciou až 120 Hz. Náhlavná súprava obsahuje nastavenie fyzickej medzipupilárnej vzdialenosti (IPD) na 58 mm, 63 mm a 68 mm, ktorá sa nastavuje mechanickým pohybom šošoviek do každej polohy. Priložené ovládače s Quest 2 sú ovládače Oculus Touch tretej generácie. Dizajn nových ovládačov bol inšpirovaný pôvodnými ovládačmi Oculus Rift. 

Quest 2 podporuje všetky hry a softvér vyrobený pre model prvej generácie a existujúce tituly je možné aktualizovať tak, aby podporovali vyššiu grafickú kvalitu na Quest 2. Podporuje tiež Oculus Link, ktorý umožňuje používať náhlavnú súpravu so softvérom kompatibilným s Oculus Rift na PC. Quest 2 podporuje 6 stupňov voľnosti sledovania hlavy a rúk prostredníctvom integrovanej technológie Oculus Insight.

Oculus Quest 2 (zdroj: oculus.com)

Oculus Quest 2 (zdroj: oculus.com)

Medzi základné funkcie tohto zariadenia patria:

  • Passthrough – Je to funkcia, ktorá umožňuje vyjsť mimo pohľad vo VR a vidieť tak v reálnom čase okolie. Passthrough využíva senzory na náhlavnej súprave na odhadnutie toho, čo je vidieť priamo cez prednú časť náhlavnej súpravy zo skutočného sveta okolo vás.
  • Sledovanie rúk – Je to funkcia, ktorá umožňuje používať ruky namiesto dotykových ovládačov. Headset VR rozpozná polohu a orientáciu rúk a konfiguráciu prstov. Po zistení sa algoritmy počítačového videnia používajú na sledovanie pohybu a orientácie rúk.
  • Hlasové povely – vstavané hlasové povely umožňujú pohybovať sa a ovládať zariadenie.
  • Podpora Steam VR

Medzi ďalšie podobné zariadenia používané na prístup do priestorov virtuálnej reality patria HTC Vive Pro, PlayStation VR, Pimax Vision a mnohé ďalšie.