Pricípy a členenie VR
Virtuálna realita je využitie výpočtovej techniky na vytváranie simulovaných prostredí. Virtuálna realita umiestňuje používateľa do trojrozmerného zážitku. Namiesto toho, aby sa používatelia pozerali na obrazovku pred sebou, sú ponorení do 3D svetov a interagujú s nimi. Simuláciou všetkých piatich ľudských zmyslov premení počítač na vozidlo do nových svetov. Jediným obmedzením vynikajúceho zážitku z VR je výpočtový výkon a dostupnosť obsahu.
Všetky tri typy VR, od neimerznej (imerzia – ponorenie, vnorenie, pohltenie), poloimerznej, plne imerznej alebo ich zmesi, sa označujú aj ako vylepšená realita (XR). Tri typy zážitkov z virtuálnej reality poskytujú rôzne úrovne počítačom generovanej simulácie.
Neimerzná virtuálna realita
Táto kategória je často prehliadaná ako VR jednoducho preto, že je celkom bežná. Neimerzná technológia VR obsahuje počítačom generované virtuálne prostredie, do ktorého je používateľ vnesený a je zároveň vníma aj svoje fyzické prostredie. Videohry sú ukážkovým príkladom nepohlcujúcej (neimerznej) VR.
Poloimerzná virtuálna realita
Tento typ VR poskytuje zážitok čiastočne založený na virtuálnom prostredí. Má využitie pre vzdelávacie a školiace účely s grafickými počítačmi a veľkými projektorovými systémami ako sú napr. letecké simulátory pre pilotov.
Plne imerzná virtuálna realita
V súčasnosti neexistujú žiadne úplne pohlcujúce technológie VR, ale pokroky sú také rýchle, že môžu byť hneď za rohom. Vytvára najrealistickejší simulačný zážitok, od zraku cez zvuk až po niekedy čuchové vnemy. Automobilové závodné hry sú príkladom pohlcujúcej virtuálnej reality, ktorá dáva používateľovi pocit rýchlosti a vodičských schopností. VR, vyvinutá na hranie a iné zábavné účely.
Definícia virtuálnych technológií zahŕňa špecifické zdieľané charakteristiky. Nielenže sú pohlcujúce, ale sú aj počítačovo generované, vierohodné ako viacrozmerné zážitky a interaktivita.