Release 15
Release 15 bol prvým releasom pre 5G. Tento release bol rozdelený na 3 fázy. Prvá fáza bola významná pretože nám predstavila 5G a jej začiatočné funkcionality. Priniesla zvýšenie kapacity a rýchlosti, ako aj mobilné široko-pásmové pripojenie, ktoré pripravilo scénu pre pokročilejšie technológie. 5G New Radio (NR) technológia bola taktiež predstavená, tak ako špecifikácie pre vývoj 5G NR hardvéru. [L3] V tejto fáze bola opísaná aj Non-Stand Alone (NSA) prevádzka 5G. Je to 5G ktorá nedokáže fungovať sama a spolieha sa na podporu existujúcich 4G LTE sietí. NSA zahŕňa 4G aj 5G bázové stanice, ale 4G má prednosť, pretože pripojenie sa spravuje cez 4G LTE CP (control plane). Signály teda putujú k primárnej 4G bázovej stanici. [L4] [L3]
Obr. L2: Non standalone 5G [L4]
Druhá fáza predstavila samostatnú 5G architektúru SA (Stand Alone), ktorá dovoľuje 5G existovať bez základov 4G LTE. 4G LTE sieť však stále zostáva, tá je využívaná pri slabom pokrytí 5G, alebo sa používa ako náhradná/podporná sieť pri výpadkoch. S touto architektúrou prišla celá súprava 5G funkcionalít, ultra spoľahlivá malá latencia a architektúra jadra siete, vďaka ktorej je možná SA architektúra.
Obr. L3: Non standalone 5G [L4]
Tretia a posledná fáza bola oneskorená o 3 mesiace. Hlavným dôvodom boo to, že inžinieri boli zaneprázdnení opravovaním bugov v Standalone 5G NR špecifikáciach. Tento posledný drop obsahoval niekoľko rôznych variácií SA a NSA verzií 5G, pre ktoré operátori ako AT&T a niektorí v európe prejavili záujem. Môžu poskytnúť odrazové mostíky pre prechod z NSA na SA pre niektorých operátorov, ale rozhoduje sa o tom, či ich niekto niekedy vôbec použije.