Aby sa dosiahli požiadavky užívateľov, a zároveň aby sa prekonali výzvy ktoré má sieť 5G, tak bolo potrebné zmeniť prístup k navrhovaniu architektúry samotnej bunkovej siete. Ukázalo sa, že približne 80% času je užívateľ bezdrôtovej siete vo vnútorných priestoroch. V súčasných bezdrôtových sieťach sa bázová stanica nachádza v strede bunky, a neberie sa do úvahy či sa užívateľské zariadenia nachádza v interiéri alebo v exteriéri. V prípade že sa nachádza vo vnútri dochádza ku veľkým stratám pri penetrácii signálu medzi bázovou stanicou a užívateľom, najčastejšie cez steny budov. 5G architektúra kvôli tomu rozlišuje interiérové a exteriérové inštalácie. Vďaka tomu je možné podstatne redukovať straty pri penetrácií signálu pevnou prekážkou.[V10] Tento princíp je možné vidieť na obrázku 1, pričom interiérovú inštaláciu je možné vidieť v ľavej dolnej časti obrázka. Architektúra pozostáva z dvoch systémov, a to rádiová prístupová sieť – RAN, a mobilné jadro. RAN spravuje rádiové spektrum, zabezpečuje aby bolo využívané efektívne, a aby spĺňalo požiadavky kvality služieb – QoS pre každého užívateľa[V12].

Základná schéma 5G siete

Obr. V1: Základná schéma 5G siete [V11].

Mobilné jadro je súhrn funkcií, zvyčajne v podobe jedného alebo viacerých zariadení, ktoré slúži na viacero účelov, ako:

  • Overovanie zariadení predtým, ako ich pripojí do siete
  • Poskytuje pripojenie do siete Internet pre dátové, aj hlasové služby;
  • Zabezpečuje aby toto pripojenie spĺňalo požiadavky na QoS 
  • Sleduje pohyb užívateľa, aby bolo možné zabezpečiť neprerušovanú službu;
  • Sleduje užívanie služieb predplatiteľov na účely fakturácie, a účtovania[V12]

Na obrázku V2 je možné vidieť zjednodušený pohľad na túto architektúru pre 4G sieť, v rámci RAN sa v prípade 4G siete nachádzajú eNB. V 5G sieti sú tieto bázové stanice známe pod pojmom gNB, pričom písmeno „g“ označuje „next generation“ – ďalšiu generáciu.