Iné princípy metód
Požiadavky na absolvovanie
Prezrieť obsah
- P300
Príklad a opis fungovania systému využívajúceho striedanie podnetov (na ktorý myslíme a tých, na ktoré nie). Reakčná doba je cca 300 ms, preto názov tohto prístupu P300.
Metóda je založená na pozitívnej výchylke v EEG signáli. 300 znamená 300 ms a je to doba, po ktorej sa objaví pozitívna výchylka v EEG signáli po prezentácii relevantného podnetu (jedná sa o tzv. reaktívne BCI). Podnet môže byť vizuálny alebo v podobe audio prehrávky.
Subjekt sa musí sústrediť na dva druhy podnetov.
- Prvý z podnetov (abnormálny, T) je vysielaný v intervaloch s menšou frekvenciou,
- Druhý podnet (štandardný, S) je vysielaný častejšie.

S a T podnety a ich odozva v EEG
Príklad: Systém Spellcheck (7.6 znakov/minúta)

SSVEP
SSVEP (Steady State Visualy Evoked Potential) predstavuje reaktívne BCI založené na pravidelnom opakovaní vizuálneho stimulu. Interval opakovania dosahuje väčšinou frekvenciu v rozsahu 4 Hz – 100 Hz. Frekvenciám v rozsahu 15 Hz – 25 Hz sa treba vyhnúť, pretože zvyšujú pravdepodobnosť vzniku epileptického záchvatu.Pomocou periodických sínusových vĺn sa stimuluje sietnica oka. Dá sa merať, na ktorú frekvenciu sa zameralo oko (a teda aj pozornosť subjektu).
Príklady online, napr:
SSVEP Model for Controlling NAO Robot with Mind
4-command SSVEP BCI demo
fNIRS
Ďalší zaujímavý system, ktorý ale nevyužíva EEG signály (fNIRS) je založený na meraní prietoku krvi. Nepoužíva EEG, ale Funcional Near-infrared Spectroscopy. Sníma hemodynamickú odpoveď (obeh krvi v tkanivách) súvisiacu s aktivitou neurónov prostredníctvom rôzneho útlmu odrazu rôznych vlnových dĺžok (blízko infračervených). Subjekt musí mať čiapku kvôli interferencii s viditeľným svetlom. Metóda má nízke rozlíšenie v čase aj priestore.Príklad: fNIRS-based BCI for Robot Control
Nositeľné BCI? (wearable?)
Niektoré metódy v dohľadnom čase nebudú viesť k prenosným zariadeniam:- Metódy používajúce magnetrickú rezonanciu (MR)
- Metódy používajúce Magnetoencefalografiu (MEG)