6.1 Typy virtualizácie
6.1 Typy virtualizácie
História virtualizácie siaha až do r. 1964, keď bola aplikovaná ako metóda na zdieľanie sálových počítačov IBM. Dnes sa virtualizácia používa rozsiahlejšie a rozišujeme nasledovné typy virtualizácie.
Serverová virtualizácia
Ide o virtualizáciu serverovej infraštruktúry – používa sa, keď pre zabezpečenie požadovaných funkcií nechceme použiť ďalšie fyzické servery.
Obr. 2 Serverová virtualizácia
Desktopová virtualizácia
Je podobná serverovej virtualizácií ale virtualizácia sa realizuje na strane používateľa (virtualizáciou desktopu používateľa). Pri serverovej virtualizácií používateľ nevyužíva výkonnú pracovnú stanice alebo osobný počítač ale má tzv. tenkého klienta a využíva zdroje dátového centra.
Obr. 3 Desktopová virtualizácia
Virtualizácia služieb a aplikácií
Pri tomto spôsobe virtualizácie virtualizačná technológia izoluje aplikácie od operačného systému a iných aplikácií. Cieľom je zvýšiť kompatibilitu a manažovateľnosť. V súčasnosti sa tento spôsob virtualizácie používajú virtuálne kontajnery, napr. Docker.
Obr. 4 Virtualizácia služieb a aplikácií
Sieťová virtualizácia
Je súčasťou virtualizovanej infraštruktúry, ktorá umožňuje napr. virtualizáciu serverov. Pomáha vytvárať prepínače, VLAN-y, NAT a pod.
Obr. 5 Sieťová virtualizácia
Virtualizácia diskového úložiska
Používa sa hlavne v dátových centrách. Umožňuje pridávať, odoberať a alokovať úložný priestor pre rôzny hardvér.
Obr. 6 Virtualizácia diskového úložiska